Mr I McArthur (Headteacher)
FASCOM committee
Post 16 Centre committee

Mr S Jackson (Chair of Governors)
Mr M Gater (Vice Chair of Governors)

CO-OPTED GOVERNORS:
Mr S Jackson (Chair of Governors): Date of appointment August 2018
FASCOM committee
Post 16 Centre committee
Student Voice committee
Disciplinary committee
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated Health and Safety Governor
Nominated Training Governor
Nominated Beyne Foundation Governor
Link Governor to Performing Arts

Mr M Gater: Date of appointment August 2018
FASCOM committee
Appeals (Staff) committee
Link Governor to Maths and Business Studies

Mr P Freeman: Date of appointment October 2018
FASCOM committee
Disciplinary committee
Post 16 Centre committee
Link Governor to Science

Mr P Riley: Date of appointment October 2018
Disciplinary committee
Link Governor to Engineering, Design and Technology

Mrs B Smith: Date of appointment March 2018
Post 16 Centre committee
Appeals (Staff) committee
Nominated safeguarding governor
Link Governor to Computing

Mr M Cain: Date of appointment October 2018
Disciplinary Committee
Link Governor to English

Mrs S Garb: Date of appointment May 2016
Percuniary interests – Director of the Charity Youth for Christ

Student Voice committee
Appeals (Staff) committee
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated SEN Governor
Nominated Looked After Children (LAC) governor
Link Governor to SEN & Art

PARENT GOVERNORS:

Mrs K Bambrick-Sattar: Date of appointment February 2019
Post 16 Centre committee
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated CEAIG governor
Link Governor to Modern Foreign Languages

Mr B Bambrick-Sattar: Date of appointment February 2019
FASCOM Committee
Nominated GDPR governor
Nominated Prevent/CSE governor
Link Governor to Global Human Studies

LA GOVERNOR:
Mr A Minott: Date of appointment July 2017
Link Governor to Healthy Active Lifestyles

 

STAFF GOVERNOR:
Mr A Ashraf: : Date of appointment March 2019
Student Voice committee
Nominated e-safety governor

CO-OPTED (TEACHING STAFF) GOVERNOR:
Miss A Read: Date of appointment December 2016
FASCOM committee

 

Governors terms of office is 3 years

Governors’ meeting dates and attendance for 2017-18

Governors’ Attendance at meetings for 2018/19