Organisation Structure

Members & Directors

I McArthur (Headteacher)
Mr S Jackson (Chair of Governors)
Mr M Gater (Vice Chair of Governors)

CO-OPTED GOVERNORS:
Mr S Jackson (Chair of Governors): Date of appointment September 2021

Student Voice committee
Disciplinary committee
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated Safeguarding Governor
Nominated Prevent/CSE Governor
Nominated Beyne Foundation Governor
Link Governor to Performing Arts

Mr M Gater: Date of appointment September 2021
Appeals (Staff) committee
Link Governor to Maths and Business Studies

Mr P Freeman: Date of appointment October 2021
Disciplinary committee
Link Governor to Science

Mr P Riley: Date of appointment October 2021
Disciplinary committee
Link Governor to Engineering, Design and Technology

Mr M Cain: Date of appointment October 2021

Disciplinary Committee
Link Governor to English

Mrs S Garb: Date of appointment July 2018
Student Voice committee
Appeals (Staff) committee
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated SEN Governor
Nominated Looked After Children (LAC) governor
Link Governor to SEN & Art

PARENT GOVERNORS:

Mrs K Bambrick-Sattar: Date of appointment February 2018
Headteacher’s Appraisal committee
Nominated CEAIG governor
Link Governor to Modern Foreign Languages

 

Mrs C Smith: Date of appointment October 2018

Nominated Training governor

Link Governor to Global Human Studies

 

LA GOVERNOR:
Mr A Minott: Date of appointment July 2021

Link Governor to Healthy Active Lifestyles and Computing

 

STAFF GOVERNOR:
Mr A Ashraf: : Date of appointment March 2018
Student Voice committee
Nominated e-safety governor

CO-OPTED (TEACHING STAFF) GOVERNOR:
Miss C Gordon: Date of appointment July 2018

 

Governors terms of office is 4 years

Governors’ Transparency Document 2021-22

Governors’ meeting dates and attendance 2020/21